celopera19

novinky

zákazník

Kamenná prodejna

FRbikes.cz shop
Suchovrbenské nám. 2724/7
České Budějovice, 370 06
FRbikes.cz - mapa

9.2.
2015

Giant Anthem SX 27.5, 2015 - TEST

 

Když jsme loni testovali klasický Anthem 27.5, říkali jsme si, že by tomuto biku slušela vidlice se zdvihem 120mm. Sám velký Giant vyslyšel naše přání a pro tento rok postavil Anthema v "ostřejší" verzi SX s vidlicí na 120mm zdvihu, teleskopickou sedlovkou, kratším představcem a 730mm řidítky v základní výbavě.

Co nám o Anthemu SX 27.5 " tedy píše výrobce?

Rám ALUXX SL navržený pro 27.5“ kola využívá plně aktivního odpružení Maestro a poskytuje 100 mm zdvihu, přední zdvih je zvýšený na 120 mm, čímž se také ve srovnání s modelem Anthem 27.5 o 1° snížil hlavový úhel na 68,5°. Teleskopická sedlovka Giant Contact SL Switch-R ovládaná z řídítek má bowden vedený rámem, nic vám tedy nepřekáží. Větší jistotu v hrubším terénu zajistí přední pneu Schwalbe Nobby Nic 2.25 EVO s novým vzorkem. Kromě technologií PowerCore a OverDrive jsou tu také zadní patky kompatibilní s pevnou osou 142x12 mm, rám je připraven na vnitřní vedení bowdenů a nechybí integrovaná ochrana zadní stavby podél řetězu.

 

Kojc testuje na Fričovce mezi Boršovem a Dívčím kamenem.

 

Giant Anhtem SX 27.5 ve velikosti M jsme důkladně otestovali na našich oblíbených trailech, ve výjezdech, ale i na přejezdech po šotolinách a silničkách. Rám využívá 100mm zdvihu systému Maestro (virtuální čep) a je totožný s klasickým Anthemem. Posed lze díky nízké hlavovce,  podložkám a otočnému představci nastavit dle libosti od turistického po ortodoxní XC.  Krátký 70mm představec, řídítka v šířce 730mm spolu s úhlem hlavy 68.5° vám dávají jistotu i při ostřejší jízdě. Komponenty v režii Shimana SLX a XT jsou dobrým funkčním kompromisem a v této cenové hladině rozhodně nikoho neurazí.  Lehká kola jsou napletena zeslabovanými dráty na kvalitní náboje s průmyslovými ložisky. Teleskopická sedlovka dává ježdění úplně jiný ráz, než na jaký jste zvyklí z XC kol. Po zasunutí sedlovky až o 10cm získáte mezi sedlem dostatek místa pro zdolání technických úseků a při rychlých terénních sjezdech. S terénem si hrajete. Někdo namítne, že to jde i bez teleskopu, ale zkuste si to a už nebudete chtít jinak. Teleskop je holt teleskop. Kladně hodnotíme i volbu pneumatik od Schwalbe, vzadu rychlý Racing Ralph, vepředu inovovaný hrubší Nobby Nic pro jisté vedení. Obě gumy jsou v optimálním rozměru 2.25" a v top provedení EVO s přilnavou trojitou směsí. Nový Nobby má větší grip na tvrdém i měkkém povrchu a je o hodně předvídatelnější než jeho předchozí verze, která rozhodně nepatřila k našim favoritům. Uživatele potěší vidlice a tlumič Fox z kvalitnější řady Performance (běžně se v této ceně objevují levnější vidlice Evolution). To vše váží dohromady 12.6Kg a stojí 63 999Kč.

Specifikace Anthem SX 27.5 2015:

RÁM: ALUXX SL Aluminum, odpružení Maestro, zdvih 100 mm
VELIKOSTI: S, M, L, XL
VIDLICE: FOX 32 Float CTD Performance, zdvih 120 mm, 15mm pevná osa, sloupek OverDrive
TLUMIČ: FOX Float CTD Performance
BRZDY: Shimano SLX
KLIKY: Shimano SLX, převodníky 38/24
PŘEHAZOVAČKA: Shimano Deore XT Shadow+
KOLA: Giant P-XC 2 27.5
SEDLOVKA: Giant Contact SL Switch-R, teleskopická, ovládání z řídítek

CENA: 63 999Kč

 

 

Jízdní dojmy:

Anthemu SX koluje v žilách závodní XC krev. Kolo díky slušné váze a lehkým kolům skvěle akceleruje a výborně jede i po zpevněném povrchu. Efektivní systém Maestro při nízké zdvihu 100mm téměř nepropružuje a není nutné sahat na páčku CTD ani při spurtech ze sedla a asfaltových přesunech. Zde jsem tedy spíš ze zvyku zapínal režim Trail. Pravdou je, že páčka CTD není díky nízké poloze tlumiče právě po ruce. Vyšší vidlice, taktéž se systémem CTD, posunula už tak příjemnou geometrii daleko víc do trailova. Hned po nasednutí se na kole cítíte komfortně a jistě. Posed je trošku kratší, spolu s nízkým středem, krátkou zadní stavbou a rozumně položenou hlavou vytváří velice vyvážený komplet. Kolo působí kompaktním dojmem a připomíná hravé chování fourcrossových nebo slopestyle speciálů.

Do výjezdů jelo kolo velice svižně, v terénu dokonce lépe a hladčeji než pevňák. V opravdu prudkých stojkách se předek zvedal o něco víc než klasický XC Anthem. Ale podložek pod představcem na ubrání je dost a tento problém jde snadno eliminovat. Doménou tohoto stroje jsou houpavé traily, kde se to energickým přišlápnutím dá držet v otáčkách, atakovat zatáčky, hrát si s terénem. Zde je nepostradatelná teleskopická sedlovka.

Ve sjezdech je kolo dobře ovladatelné, vyvážené a zábavné na většině typů trailů. Pokud to tedy není příliš rozbité, anebo příliš prudké, tam samozřejmě přicházejí ke slovu stroje s větším zdvihem a sjezdovější geometrií. Dají se s ním sjet i hodně technické pasáže, ale nesmíte tam příliš chvátat. Naopak ve sjezdech, které jsou pozvolnější, nabízí víc zábavy než těžší a předimenzovaná 160mm enduro kola. Snáze se s ním udrží rychlost, lépe zrychluje, houpavé pumptrakové pasáže jsou čistá radost. Odpružení spolu dobře spolupracuje a je vyvážené, 120mm vepředu od Foxe ve verzi Performance už lecos odpustí a dodává na kolu na sebedůvěře. Od zadku se 100mm zdvihu žádný velký komfort čekat nelze, přesto ve svých mezích odvádí slušnou práci. Menší nerovnosti dobře odfiltruje a dorazy ho neohrožují (jezdili jsme zhruba 20% SAG). Chování ve sjezdech je opravdu o dost jinde než u Anthemu v XC verzi.

 

Geometrie Anthem SX 27.5 2015

Velikost (A) Hlavový úhel (B) Sedlový úhel (C) Horní trubka (D) Reach Hlavová trubka (E) Stack Zadní stavba (F) Rozvor kol (G) Výška rámu od země (H)
cm stupně stupně cm cm cm cm cm cm cm
XS (37) 68.5 73.0 55.5 N/A 9.5 N/A 43.3 107.7 N/A
S (39) 68.5 72.0 57.5 N/A 9.5 N/A 43.3 108.7 N/A
M (44) 68.5 72.0 59.5 N/A 10.0 N/A 43.3 110.7 N/A
L (49) 68.5 72.0 61.5 N/A 10.0 N/A 43.3 112.5 N/A
XL (52) 68.5 72.0 63.5 N/A 11.0 N/A 43.3 114.8 N/A

 

Závěrem:

Giant Anthem SX je kolo pro toho, kdo chce jezdit rychlý švihy, ale zároveň se rád baví. Čistej jezdec na něm bude pekelně rychlej i na většině sjezdových trailů. Na maratonech (ne na těch čistě šotolinových) nebo na celodenních vyjížďkách na Anthemu SX budete stejně rychlý jako na XC kole, ale užijete si na něm mnohem víc zábavy a získáte velkou výhodu v technických pasážích. Pokud se na kole rádi bavíte, ale ve vašem okolí nejsou velké kopce a prudké a rozbité sjezdy, je toto kolo skvělou alternativou k trail nebo enduro bikům. Na trailech tipu Singltrek pod Smrkem budete na tomhle kole králové. Líbilo se nám i citlivě zvolené osazení, na kterém bychom už nic neměnili. Možná jen pláště s odolnější Snake Skin (nebo EXO) bočnicí.

Testrider Schwara říká: "Kdybych si měl z nabídky Giantu nyní vybrat dvě kola byl by to Reign - do bikeparku, do Alp, na těžký, rozbitý traily, enduro závody a Anthem SX na vše ostatní, ježdění kolem baráku, rychlý švihy, zábavný houpavý traily, maratony, trailcentra ala Smrk..."

 

nahoru
TOPlist