celopera19

novinky

zákazník

Kamenná prodejna

FRbikes.cz shop
Suchovrbenské nám. 2724/7
České Budějovice, 370 06
FRbikes.cz - mapa

11.2.
2014

Javornické okruhy s Čembou

Na Javornické okruhy mě kamarádi a autoři projektu Zbyněk a David lákali už dlouho, nakonec mi návštěva Javorníku vyšla až v řijnu 2013 v rámci ČEMBA víkendu a rozhodně stála za to!
(ČEMBA = Česká Moutain Biková Asociace)

Až kýčovité panoráma s Kašperkem

 

Zbyněk Toula, který má Javornické okruhy na svědomí je sice Budějčák, ale Javorník je jeho domovským bikovým revírem. Při svých vyjížďkách z chalupy na Javorníku už léta objevoval skryté bikerské lahůdky místních kopců a spojoval je do okruhů. Zde vznikla myšlenka Javornických okruhů. Pozvat bikery na Javorník, nabídnout jim to nejlepší z místních terénů a zároveň podpořit region "měkkým" turistickým ruchem.

Projekt Javornických okruhů je realizován pod záštitou TJ Sokol Javorník a Javornické rozvojové společnosti, o.s.. Jedná se o soubor šesti bikových (a pěti cykloturistických) jednosměrných okruhů, které leží v malebné krajině předhůří Šumavy mezi Vacovem, Sušicí a  Kašperskými Horami. Výchozím bodem je vždy Javorník. Okruhy jsou zatím neznačené a existují pouze ve formě GPS souřadnic, které si zdarma stáhnete z webu www.javornickeokruhy.cz , nebo si rovnou půjčíte GPS (nutná rezervace předem)  v penzionu NA PODLESÍ v Javorníku přímo s nahraným okruhem.

 

Předseda (ČEMBA) si užívá parádní úsek po modré z vrcholu Javorníku.

 

Zamlžená Trailová symfonie

 

Ač většina účastníků byla na Javorníku už od pátku, já dorazil na Čemba víkend až v sobotu ráno a nastoupil rovnou do vyjížďky. V plánu byla Trailová symfonie s bonusem v podobě okruhu kolem Sedla. Podmínky téměř ideální, 4°C a mlha (nebo mrak?) hustá tak, že by se dala krájet. Z obce Javorník se naše dvacetičlenná parta pod vedením lokálních průvodců Zbyňka a Davida (kteří nebyli následkem večerního dýchánku zrovna v nejlepší formě) vydala na vrchol Javorník. Odtud už pěkně terénem mírně z kopce po luxusní modré značce plné kořenů, kamenů a zatáček. Příjemný start. Oblačnost se mezitím trhá, mezi mraky se klube slunko a odkrývají se až kýčovitá šumavská panorámata. Následuje střídaní lesních cest, turistických pěšin a kančích stezek (čti singletrailů) proložených krásnými výhledy. Takhle pěkně si to jedeme až na dohled ke Kašperku, Zbyněk ale pro nás přichystal ještě menší zajížďku na vrchol Sedlo s pěknou dřevěnou rozhlednou. Zde už poznávám úseky ze sušického Enduro X race. Ještě pod vrcholem se občerstvíme ve velice příjemné hospůdce Pod Sedlem a šlapeme nahoru. Ze sedla částečně kopírujeme trasu endura. Parádní pěšina plná velkých kamenů. Před nechvalně známým úsekem Val Di Sole DH to stáčíme doleva. Za mokra a bez chráničů bych na to moc chuť neměl. I tak nechybí jeden hecovací úsek (který se dá objet). Otevřel jsem ho a pár lidí ho též vyzvalo. Proběh i nepříjemný pád mezi šutry, ale naštěstí bez újmy na zdraví a majetku. Zbytek sjezdu je lahoda.

 

Drsnější úsek ze Sedla se za mokra doporučuje objet. David na doporučení nedbá...

 

Po sjezdu se už vydáváme na Kašperk. Z něho starými lesňačkami dolů. Největší pecka našeho výletu nás ale čeká. Pěkně se vlnící singletrail lemovaný mechem a jehličím se na konci sklopí dolů a dovede vás s úsměvem od ucha k uchu až k Annínskému mostu přes Otavu. Smutné je, že jsme se tímto ocitli v nejnižším bodě naší výpravy. Vzhledem k nedostatku času vynecháváme Radešovický Wales a šlapeme nahoru do Kašperských hor. Zvlášť úseky po měkké louce jsou naprosto brutální a odčerpávají dost sil. Z Kašperek houpačka po lesních cestách až do Řetenic, odtud už výšlap zpět na Javorník. Těsně před cílem nás čeká ještě krásný úsek po hravém singlu po zelené značce lemovaný velkými balvany. Náš okruh se "zajížďkou" na Sedlo nakonec měřil přes 50km s převýšením takřka 1600m. Inu slušná porcička, ale též velká porce zábavy v nádherné přírodě.

 

 Zbyněk a David na domácích pěšinách (foto Velo)

 

Čembáci...

 

Takové nedělní sušické endurko

 

Po večerním "schůzování" se moc stávat nechtělo, ale sraz v 10 v nedaleké Sušici na náměstí byl neúprosný. Tam si nás vzal do parády znalec místních trailů, majitel bikeshopu a pořadatel Enduro X Race Aleš Hrabý. Narozdíl od nás se zdál být docela fresh a hned nás táhnul do kopce po zkrácené verzi sušického Enduro X Race.

 

Aleš Hrabý ze Sušice stojí za sérií závodů EnduroXrace.

 

A připravil si pro nás vskutku lahůdky. Krásné technické traily mezi skalkami střídá palba po lesňačkách. Následuje občerstvení v hospodě a po něm obligátní a po celém víkendu sakra dlouhý výšlap na Svatobor. Na vrcholu holky pěkně vyzvou nepříjemný schody od rozhledny. Z vrcholu jedeme novým trailem, z kterého jsem naprosto nadšen. Prudké, technické úseky střídá flow, skoky, dropíky, klopenky... Spodek je hravá klasika okořeněná dropem ze skály paní Simony. Na závěr si tam šoupnu jeden novej dvojáček pěkně na oči a jsme zpátky na sušickém náměstí. Najeto asi 25km, ale zážitků máme na rozdávání. Parádní tečka za podařeným víkendem. Další ČEMBA víkend se odehraje 20-22.6. na Lipně. Roli lokálních průvoců tentokrát sehrajeme my z FRbikes. Těšit se můžete na XC výlet v pátek, FRbikovou školu v Bikeparku Lipno  v sobotu a ostřejší XC (enduro?) okruh v neděli.

 

Schwara a dropík na Svatoboru

 

Závěrem

Javornické okruhy mají určitě co nabídlout, jak jistě víte ze své domácí lokality, takto pěkně poskládané okruhy a stezky byste na vlastní pěst dávali dohromady léta. Na okruzích si užije každý správný přítel terénní cyklistiky. Dá se to zvládnout i na pevňáku, ale celopéro je určitě výhodou. Okruhy vás navíc provedou krásnou a zatím ne moc "profláklou" částí Šumavy. Ten, kdo vyhledává turistické zajímavosti a památky, též nezůstane ochuzen. Momentálně určitě nemá cenu na Javornické okruhy vyrážet bez vlastní nebo půjčené GPS. Zbytečně byste bloudili a jistě se připravili o ty nejlepší pasáže. Současný stav je však jen začátkem tohoto projektu, stále se pracuje na vyladění a vylepšení okruhů a GPS souřadnic. Cílem je získat povolení a okruhy fyzicky v terénu vyznačit. V další fázi by Javornické okruhy chtěly vybudovat po vzoru Rychleb či Smrku i síť speciálně vytvořených sigletrailů, které v našem regionu zatím zcela chybí. 

My se těšíme na novinky a Javornickým okruhům budeme v jejich snažení držet palce! Čím více budou mít Javornické okuhy návštěvníků, fanoušků a podporovatelů, tím bude rychlejší a snažší cesta k realizaci dalších fází projektu. Proto prosím mrkněte na jejich stránky, likujte facebook a zajeďte si okruhy vyzkoušet, stojí to za to!

 

Reportáž z Javornických okruhů naleznete též ve Velu 12/2013

Facebook Javornických okruhů

Fotky z okruhů: www.flickr.com

Web: www.javornickeokruhy.cz

 

Schwara, FRbikes.

nahoru
TOPlist