Giant Trance X+2

23.01.2024

Elektrokola se stávají stále populárnější volbou mezi cyklisty, a to zejména díky svým výhodám při jízdě v terénu. Giant Trance E+2 je jedno z nejnovějších elektrokol na trhu, které slibuje kombinaci výkonného pohonu a plného odpružení pro maximální pohodlí a kontrolu na horských trasách. V tomto testu si přiblížíme vlastnosti tohoto elektrokola a zhodnotíme je. Na Giantu E Trance X+2 jsme najeli přes 2000km, převážně terénem a udělali si názor.

Základem modelu Trance X E+ je hliníkový rám ALUXX SL vyrobený z vysoce kvalitní slitiny, díky níž je rám velmi lehký, ale zároveň dostatečně tuhý a pevný. Nový motor SyncDrive Pro Yamaha je navržen a vyladěn pro jízdu v těžším terénu – nabízí točivý moment 85 Nm a podporu až 400 %. Integrovaná baterie EnergyPak Smart nabízí kapacitu 750 nebo 625 Wh (podle vybraného modelu). Nové ovládací jednotky přinášejí vyšší komfort v ovládání motoru – přímo u rukojeti je malý ovladač RideControl Ergo 3 a do horní rámové trubky je integrováno víceúčelové tlačítko RideControl Go, jehož součástí jsou i barevné LED diody. Plně aktivní a vysoce citlivé odpružení Maestro poskytuje zdvih 140 mm, vpředu s ním spolupracuje vidlice se zdvihem 150 mm. Součástí horního vahadla odpružení je tzv. flip chip, což jsou excentrické dvoupolohové vložky, díky kterým je možné měnit geometrii kola s ohledem na váš jízdní styl nebo terén, jakým nejčastěji jezdíte. Toto odpružení poskytuje pohodlnou jízdu na nerovném terénu a zlepšuje kontrolu nad kolem. Rám je navržen tak, aby poskytoval optimální geometrii a stabilitu.

Giant Trance E+2 je vybaven výkonným motorovým systémem SyncDrive Pro, který poskytuje asistenci až do rychlosti 25 km/h. Motor nabízí plynulý a tichý výkon s 85 Nm točivého momentu. Testované kolo je vybaveno odnímatelnou baterií s kapacitou 625 Wh, která poskytuje dostatečný dojezd pro dlouhé výlety v terénu. Dle zkušenosti od 30km (extrém) přes 100km. Záleží samozřejmě na zvoleném režimu dopomoci, na terénu, převýšení, síle a váze jezdce. Baterie je dobíjecí a nabíjí se kompletně za 4-6 hodin.  Giant Trance E+2 je vybaven 12rychlostním systémem Shimano Deore XT, který poskytuje široký rozsah převodů pro plynulou jízdu v různých terénech a v kombinaci s ovládáním elektroniky lze vyjet pro cyklistu nevídané terénní stojky.  

Giant Trance X E+ trailové elektrokolo se zdvihem 140/150mm, koly 29" s plášti 2,6"

Oproti klasikému kolu je zde zcela jistě nevýhodou váha cca 25kg, která je v technickém terénu samozřejmě znát a je se potřeba s ní naučit zacházet. Kolo má i díky váze solidní grip, který je podpořen sílou motoru a plášti 2.6". Oproti standardu jsou na Giantu E Trance X+2 použity čtyřpístové brzdy Shimano Saint s kotouči Shimano 203mm s unašečem, které velice solidně ubrzdí i tuhle váhu v technických sjezdech a z vyšších rychlostí. Řídítka byla vybavena ochranou páček a prstů Acerbis , která se  využívá na přírodních trailech při agresivní jízdě, kde kolem bují vegetace. Pláště jsou oproti originálu oba Maxxis Assegai 29x2.6", kde je v zadním kole instalována vložka proti průrazu. Kolo jsme vybavili také předním světlem GIANT RECON E HL 1000, napájené rovnou z baterie a ovládané bezpečně z řídítek.

Teorie proč jezdit na ebiku, nechám do jiných fór a skupin, výhody i nevýhody si snad každý dokáže představit sám.  Používám ho hlavně na dojíždění, kde si můžu klidně denně projet oblíbené okolní traily a pěšiny a zároveň přijet v podobný čas jako na klasickém kole po silnici. Technická jízda do kopce v kořenech je zkušenost, kterou asi zažijete jen e bikem tohoto typu. Není to jako na motorce, dávkování výkonu přes kliky je přeci jen méně citlivé a do kopců obzvlášť při rozjezdu, je potřeba laborovat i s elektronikou a výkon spíše ubírat. Stejně to platí na kluzkém povrchu, kořenech a podobně , kdy zadní kolo může ztrácet trakci. Samozřejmostí je správný "nižší" tlak v pláštích pro maximalizaci potřebného gripu.

Určitě sedí pořekadlo "dobrý sluha, špatný pán".  Všem doporučuju typ tohoto kola vyzkoušet, nicméně používat i klasické kolo, obojí má svoje a při jízdě na jednom doceníte přednosti toho druhého.

V nabídce Giant jsou krom klasických elektrokol popsaných výše i nyní podstatně lehčí karbonová elektrokola řady TRANCE X ADVANCED E+ ELITE  s plnohodnotným motorem a lehčí konstrukcí ZDE

Kompletní nabídku elektrokol Giant, kterou můžete v FRbikes.cz zakoupit naleznete - ZDE