Výlet do Kanady - Bikepark Whistler 2019

19.01.2020

V září 2019 jsme navštívili bikovou Mekku - kanadský Whistler a strávili tam bezmála čtyři týdny. Dnes se zaměříme na místní legendární bikepark.

Naše skupina - Schwara, Šopy, Kojc a Kamila
Naše skupina - Schwara, Šopy, Kojc a Kamila

Letos v září jsme po dlouhých letech spekulací a snění vyrazili splnit si bikerskou povinnost a aspoň jednou za život navštívit bikovou Mekku - Whistler. Náš kamarád Victor, který zde žije už nějakých šest let a který nás vyhecoval k akci si bohužel asi 14 dní před naší návštěvou zlomil palec, takže byl nepojízdnej a my jsme byli bez lokálního průvodce po trailech.

Whistler leží v horách a uprostřed lesů Britské Kolumbie asi 130km severně od Vancouveru. V roce 2010 hostil zimní olympijské hry a nabízí skvělý podmínky pro letní i zimní outdorové aktivity. V létě láká Whistler zejména bikery z celého světa a má čím. V údolí se nachází asi 800 značených trailů a je tu i nejslavnější a asi největší bikepark na světě, kde najdete další stovku trailů. Takhle koncentrovanou porci špičkových trailů a terénů jen tak někde nenajdte!

Bikepark Whistler je rozdělen do čtyř zón. Nejvíc trailů je koncentrováno v zóně Fitzsimmons, která začíná v půlce kopce a končí na náměstíčku ve Whistler Village. Nad ní je zóna Garbanzo, kde najdete taktéž spoustu technických trailů, flowtrailů a parádních výhledů. Dolů je to už pěkných 1000m převýšení! Trochu bokem je situována zóna Creek Side, která není tak frekventovaná a povozíte se tam na stovkách klopenek, technice i přírodních trailech. Přímo u lanovky Creek Side jsme bydleli. Bohužel v průběhu pobytu zavřela a my při bikeparkovém dni museli přejíždět 6km po cyklostezce do Whistler Village. Ale cyklostezky tam mají parádní, vedou okolo místních jezer a tak to bylo celkem příjemné rozjetí. Vyjet se dá i na Peak, kde vás čeká epický alpský trail Top Of The World. Do údolí to máte nějakých 1500 výškových metrů a určitě dobrou hodinu jízdy.

Trailů je v bikeparku tolik, že se určitě vyplatí používat pro lepší orientaci aplikaci Trailforks. Traily jsou perfektně značené a rozdělené dle typu a obtížnosti. Díky stupnici obtížnosti (rozklikni Progression matrix na fotce níže) se můžete postupně rozjezdit, nabýt potřebnou jistotu a posléze pomalu a relativně bezpečně posouvat své limity na stále náročnějších trailech.

Traily v oranžovém poli jsou flowtraily a skákavé lajny, traily v bílém poli značí technické a přírodní trasy.

Dál je tu rozdělení dle obtížnosti. Zelený traily jsou opravdu lehký a potkáte na nich turisty jedoucí v sedě na půjčených sjezďácích. Modré traily už nabídnou spoustu zábavy, na floučkách najdete pěkný příjemný skoky, na technických úzké zábavné pěšiny, ale i skalky, lávky a kořeny. Modrým trailům se nevyhýbají ani profíci, protože jsou fakt dobrý a zábavný. Třeba na modrým Ninja Cougar jsem měl čest pronásledovat Dannyho Harta. Jelo se za nim pěkně asi 20 vteřin, pak ale najel jednu zatáčku nesmyslnou lajnou horem po šutrech, hrozně jí zaříz a byl pryč.

Černý diamant už je jiná liga a vyžaduje jistý skills. Technický traily můžou bejt pěkně prudký s pořádnejma skálama, šutrama a kořenama a za mokra jsou opravdu slušná škola. Na černých flowtrailech už najdete pořádný macatý skoky, cca 5 - 10m a jezdí se tu opravdu rychle! Na největší skok na A-line "Moon Booter se jde 55km, má asi 12m a skok vás svým čtyřmetrovým odpalem doslova vyšle na měsíc:). Chvilku si na takovou rychlost musíte zvykat. V Evropě se takhle rychle na skoky prostě nejezdí. Nicméně vše jsou lavice, dokonale postavený, skvělý, velký, pozvolný odrazy, dlouhý a široký dopady, rychlost sedí vše perfektně vychází a navazuje. Nezbývá než věřit trailu, držet to bez brzd a užívat si flow.


Schwara krotí Reign 29" na A-line
Schwara krotí Reign 29" na A-line


Černý Double Diamant - to je jednoduše masakr. Flowtraily - velký skoky, už se tam objevujou doubly, step upy a roadgapy, který na rozdíl od lavice prostě musíš skočit. Technický traily pak nabízej lahůdky, který je dobrý si před jízdou projít a i tak je to často dost na morál.

Červený PRO lajny jsou už vážně brutály pro profíky, nebo hodně rozježděný a rozlítaný borce.

Když máte dost času (ideálně celou sezónu), tak se tu musíte zákonitě strašně vyjezdit! A to pěkně postupně a relativně bezpečně. Začnete houpavejma tratěma, pak skáčete 5m lavice (je jich tam třeba 30 na jednom trailu), zvyknete si na skoky a na rychlost, jdete na sedmimetráky. Pak vás čeká A-line, nejslavnější trail světa, kde vás čeká 50 skoků během jedné jízdy a vyjímkou nejsou ani 10m polety. Nalítáte Dirt Merchant a sezónu můžete zakončit na Crabapple Hits, kde největší skok má bezmála 20m! Podobně budete postupovat na technických trailech.

My jsme v bikparku nakonec tolik času nestrávili, jelikož nás lákaly i technické traily jinde v údolí. Příliš jsme netlačili na pilu, protože jsme si chtěli Kanadu hlavně užít, byli jsme tam na dovolené, rozhodně jsme se nechtěli zranit a tak nám tam ještě pár výzev zbylo. Ono je taky lepší se na Crabapple Hits a podobný srandy vyzbrojit regulérním sjezďákem :).

Video je víc než tisíc slov. Takže mrknět na naši jízdu z Garbanza dolů. Jezdci Schwara a Kojc, kamera "lokál" Petr Homola alias Šaman. Traily Freight Train, No Joke, Duff Man, A-line, Samurai Pizza Cat, Polp Fiction, Longhorn a opět A-line.

Šopy na modrým trailu Devil´s Club
Šopy na modrým trailu Devil´s Club


Během celého pobytu jsme používali na trailech i v bikeparku osvědčená endura Giant Reign a Liv Hail. Poslední týden jsme měli k dispozici nový Giant Reign 29" 2020. Jak v našem testu dopadl si přečtěte zde.

V příštím díle se můžete těšit na videa, fotky a naše zážitky z whistlerských trailů ležících mimo bikepark.